poniedziałek, 12 lipca 2010

Biometryczne dowody osobiste (pierwsze już w 2010)




Post opublikowany pierwotnie na Salonie 24 [26-10-2009]:




RFID (Radio-frequency identification) - identyfikacja radiowa



Karta bankowa z mikrochipem RFID wraz z kartą e-ID oraz kartą do kon-
troli dostępu tworzą system kart inteligentnych na platformie MULTOS.
[foto: www.flicr.com]





Paszport z mikrochipem RFID [foto: www.flickr.com]



Biometria


Wyróżniamy dwa główne aspekty biometrii:

1/ Biometrię fizyczno - biologiczną, która przy identyfikacji i weryfikacji osób posługuje się ich fizyczno - biologicznymi cechami i właściwościami
1.1 Linie papilarne
1.2 Geometria dłoni,
1.3 Kształt twarzy,
1.4 Cechy tęczówki,
1.5 Cechy siatkówki,
1.6 Geometria ucha
1.7 Geometria stopy

2/ Biometrię behawioralną, która przy identyfikacji i weryfikacji osób posługuje się specyficznymi cechami i właściwościami ich zachowania.
2.1 Parametry głosu,
2.2 Wzór podpisu,
2.3 Dynamika i sposób naciskania klawiszy.

Funkcje biometrii. Techniki biometryczne powinny:

Identyfikować, czyli porównywać wszystkie z wymienionych cech (zarówno fizyczno - biologiczne, jak i behawioralne). Chodzi tutaj o porównanie jednego konkretnego odcisku palca ze wszystkimi wzorami biometrycznymi dostępnymi w bazie danych.

Weryfikować te cechy, a zatem albo je autoryzować, albo odrzucać. Pozytywna identyfikacja jednego konkretnego odcisku palca z jednym z dostępnych w bazie danych prowadzi do autoryzacji, zaś w przypadku negatywnej identyfikacji mamy do czynienia z odrzuceniem.

2/ MSWiA



IDNX - Skanowanie kształtu twarzy [foto: www.flickr.com]







Płacenie za pomocą skanera linii papilarnych [foto: www.flickr.com]







Składający wniosek o przyznanie paszportu, już od 22 czerwca br. będzie zmuszony do złożenia odcisków dwóch palców, które w paszporcie będą zapisane tylko w postaci cyfrowej (mikrochip). Czyli w nowym paszporcie będą dwie cechy biometryczne: obraz twarzy oraz zapis odcisków palców. Odciski palców mają nie być gromadzone w ewidencjach paszportowych.

Jak widać, paszport jest bardzo prostym dokumentem biometrycznym. Zupełnie inaczej ma się rzecz z nowymi dowodami osobistymi. Tu czeka nas prawdziwa rewolucja. Pierwsze biometryczne dowody osobiste maja być wydane w 4. kwartale 2010 r. Ma to niewątpliwy związek z końcem 10-letniej ważności pierwszych plastikowych dowodów osobistych, które rozpoczęto wydawać w 2001 r. Obecne przedsięwzięcie jest nieporównywalnej wagi, związane z takimi programami jak podpis elektroniczny, PESEL2, czy pl.ID.

Nie było jeszcze tak obszernej i szczegółowej bazy danych osobowych, jaka nas czeka w najbliższych kilku latach. Mówi się, że jeden elektroniczny dokument ma wystarczyć do całkowicie wiarygodnej identyfikacji właściciela oraz umożliwiać mu wszelką działalność administracyjno - gospodarczą, także głosowania. Jednym z istotniejszych udogodnień jest wyeliminowanie wielości zaświadczeń, poświadczeń, wypisów i odpisów. Wiele formalności urzędowych drogą internetową będzie można załatwić poza godzinami pracy danego urzędu. Przepływ wszelkich informacji ma być niemal natychmiastowy i nieodczuwalny dla obywatela (np. sprawy meldunkowe lub związane z Urzędem Stanu Cywilnego).

PESEL2 ma funkcjonować na dwóch poziomach: centralnym i gminnym (lokalnym). Inne identyfikatory będące obecnie w użyciu (jak NIP, ZUS, KRUS) zostaną w przyszłości branżowymi, resortowymi. Biometryczny dowód osobisty ma być swoistym kluczem związanym z jego właścicielem, m.in. umożliwi bezpośredni dostęp do bazy danych o swoim stanie zdrowia (NFZ). Sam dokument będzie dla przykładu zawierał grupę krwi, grupę inwalidztwa, brak zgody na transplantację itp. Przewiduje się, że w przyszłości będzie można wprowadzić więcej cech biometrycznych obywatela (jeśli zajdzie taka potrzeba).


Harmonogram projektu pl.ID [aktualizacja 12-07-2010]:
I kw. 2010– opracowanie wzoru nowego dowodu osobistego
III kw. 2010 – zakończenie przekształcania infrastruktury w gminach
III kw. 2010 – zakończenie prac nad uspójnieniem systemów ewidencji PESEL i OEWiUDO
IV kw. 2010 – gotowość do wydawania dowodów według nowego standardu
od 2011 – wydawanie e-dowodów oraz uruchomienie usług uwierzytelniania obywateli
III kw. 2013 – zakończenie informatyzacji Urzędów Stanu Cywilnego


16-03-2010 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dowodach osobistych. Jeśli propozycja MSWiA zyska aprobatę parlamentu i prezydenta, wydawanie dowodów z mikroprocesorem rozpocznie się od 1 stycznia 2011 roku.

Najwięcej kontrowersji budzi dostęp do bazy danych. Szczegóły w "Dzienniku" z 10-03-2009, Izabela Leszczyńska pyta: "Poufne dane o Polakach trafią do superbazy. Spis powszechny czy już inwigilacja?"

Również w "Dzienniku" (21-04-2009) bardzo ciekawy wywiad z Gavinem Smith'em, wykładowcą City University of London, kierownikiem pierwszych na świecie studiów nad inwigilacją ("Niedługo będą nam wszczepiać czipy pod skórę. Współczesna inwigilacja poszła za daleko. Wszyscy zbierają dane o wszystkich").

Pierwsze biochipy (VeriChip, v-chip) zaczęto wszczepiać w ludzkie ciało, w USA (za aprobatą FDA Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków), w roku 2004.
Kiedy mówimy o biometrycznym dowodzie osobistym, to w domyśle mamy internet i... hakerów. Oto artykuł Mariusza Sikorskiego pt. "Hakerzy mają nowe cele. Nowe sztuczki hakerów" o konferencji Defcon w Las Vegas, [Chip, 29-01-2009]
Na temat zagrożeń związanych z programami PESEL2 i pl.ID pisze na swoim blogu Aleksander Ścios:

"Nietykalny - (5)" [1-08-2009]
Zanim zablokują kartę "terroryście"... [foto: www.flickr.com]





Skanowanie dłoni: naskórka (po lewej) i naczyń krwionośnych (po prawej)
[foto: www.flickr.com]





Sensor Fujitsu do skanowania dłoni [foto: www.flickr.com]





Na zdjęciach powyżej i poniżej: skanowanie tęczówki oka (IRIS - Iris Recognition Immi-
gration System). [foto: www.flickr.com]





Internetowa kamera wielofunkcyjna Panasonic BM-DT120E (2002 r.)
Bardziej skomplikowana jest identyfikacja siatkówki oka (Retinal scan). Skanowanie dna oka odbywa się za pomocą lasera, trwa znacznie dłużej i jest bardziej uciążliwe, niż w przypadku skanowania tęczówki oka. Precyzyjna identyfikacja i stosunkowo drogi sprzęt znalazły swoje przeznaczenie w miejscach o najwyższych wymogach ochrony.






Biometria naczyń krwionośnych palca (FV - Finger Vein)
Ze względów bezpieczeństwa, niezawodności oraz ekonomicznych, obecnie najpopularniejszym systemem biometrycznym wydaje się być FV (Finger Vein) - biometria naczyń krwionośnych palca. Indywidualny wzór układu naczyń krwionośnych palca u człowieka nie zmienia się z biegiem lat. Biometryka "wewnętrzna" zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Niepowtarzalne odwzorowanie siatki naczyń krwionośnych zapewnia wysoką precyzyjność (niski współczynnik FAR). Klarowność wzoru FV pozwala na szybką identyfikację oraz zapewnia niskie zużycie mocy podczas skanowania.





RFID: Mu chip i HIBIKI chip
- najmniejszy na świecie tag RFID
- tagi dla logistyki o dystansie odczytu powyżej 3 m





















W Polsce w zasadzie nieznane jest pojęcie tag elektroniczny. Chodzi oczywiście o mikrochip RFID z bazą danych, który jest masowo stosowany m.in. w handlu. Może być w naklejkach z kodem kreskowym, czy też w klipsach mocowanych np. do odzieży. U nas potocznie nazywa się to "czipowaniem". Na Zachodzie jest to bardzo szeroka dziedzina: "electronic tagging". Chodzi o nic innego jak o kontrolę przedmiotu (wyrobu), począwszy od opuszczenia taśmy produkcyjnej a kończąc na trafieniu do nabywcy (konsumenta).


"Kontroluj ropę, a będziesz mógł kontrolować całe kontynenty. Kontrolując żywność, kontrolujesz ludzi..." - dosadnie ujął problem amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger w 1974 roku. Wiedział, co mówi, bo od 1963 roku trwają prace nad Codex Alimentarius (łac. książka żywności), czyli zbiorem obowiązujących w skali międzynarodowej norm i praktyk wykorzystywanych przez międzynarodowe i narodowe służby kontroli, sektor rolno-spożywczy oraz środowiska naukowe i eksperckie. Tradycyjna w naszej cywilizacji od czasów prawa rzymskiego separacja sfery prywatnej od publicznej, która stanowiła fundament osobistych wolności człowieka, obecnie jest zastępowana tendencją do obejmowania przez struktury międzynarodowe totalną kontrolą wszelkich możliwych obszarów aktywności ludzkiej - zarówno publicznych, jak i prywatnych. Przy czym odbywa się to pod hasłem działania dla "dobra" człowieka, a rozwój naukowy i technologiczny, w tym komputeryzacja i informatyzacja, bardzo ułatwiają globalną inwigilację i zarządzanie zasobami ludzkimi. Doskonałą ilustracją tej tendencji jest narzucanie odgórnych norm regulujących produkcję żywności na świecie, zwłaszcza gdy normy te pogarszają jakość produktów żywnościowych i stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.- Pisze na łamach "Naszego Dziennika" (3-07-2009) Jan Maria Jackowski w artykule "Kontrolując żywność, kontrolujesz ludzi". W USA trwa rządowy program NAIS (National Animal Identification System). Równolegle do amerykańskiego NAIS realizowany jest w krajach Unii Europejskiej program TRACES (Trade Control and Expert System, w Polsce - Ekspercki System Kontroli Handlu pod nadzorem Głównego Inspektoratu Weterynarii), w Australii NLIS (National Livestock Identification System) oraz w Nowej Zelandii NAIT (National Animal Identification and Tracing). Stąd wynika, że na całym świecie ogłoszono jakby na hasło "powszechny spis" zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz znakowanie mikrochipami RFID. Na każdym etapie hodowli, produkcji i handlu wyrachowana logistyka: "Kontrolując żywność, kontrolujesz ludzi..." (Henry Kissinger). Niestety, wszystko wskazuje na to, że następnym krokiem będzie bezpośrednia kontrola ludzi...

NoNAIS.org nonais.org/ Ulotka przeciw mikrochipom

Powyżej przykłady protestów społeczności w USA: po lewej logo organizacji farmerów "NoNAIS" sprzeciwiającej się rządowemu programowi NAIS i adres witryny internetowej.


Telefonia komórkowa trzeciej generacji (UMTS)
Już niedługo za pomocą telefonu komórkowego będzie można załatwić dosłownie wszystko. O przeprowadzaniu nawet skomplikowanych operacji bankowych pisze "Polska" [4-09-2009] w artykule "Komórki wyprą gotówkę".

Telefoniczny GPS z funkcją geotagging wcale nie jest rzadkością. Chodzi o możliwość natychmiastowego opisywania wykonywanych zdjęć fotograficznych współrzędnymi geograficznymi GPS oraz datą i czasem (atomowy zegar radiowy). W ostatnich kilku latach nastąpił niesłychany rozwój telefonii komórkowej w biednej i głodującej Afryce. Nie jest tajemnicą, że telefon komórkowy (także wyłączony) w razie potrzeby może służyć jako punkt precyzyjnego namiaru satelitarnego. Telefon komórkowy oraz wszczepiony mikrochip RFID, już w niedalekiej przyszłości, mogą stać się obowiązkowym minimum każdego mieszkańca Ziemi.


Telefon Sony Ericsson C702 Cyber-shot (2008 r.) [foto: www.flickr.com]




Fachowe zgłębienie tematu na blogu @rk3745
(wybór niektórych artykułów):



1 komentarz: