środa, 14 lipca 2010

40 i 30 na 70 "Głowa na pół" - nowa płyta zespołu



Post opublikowany pierwotnie w Salonie 24 [6-12-2009]:



Zespół powstał we wrocławskim środowisku akademickim, 4 czerwca 1999 r., pod wpływem opublikowanych świadectw wiary znanych muzyków rockowych: Roberta Licy Friedricha, Darka Maleo Malejonka, Tomka Budzy Budzyńskiego i słów św. Pawła:"biada mi, gdybym nie głosił ewangelii". Sześcioosobowy zespół gra muzykę folkową, a wszystkie piosenki inspirowane są Pismem Świętym i życiem.
"Skąd taka nazwa? To najczęściej zadawane nam pytanie przez organizatorów, konferansjerów i panie/panów redaktorki/redaktorów. Odpowiedź jest prosta – z Biblii! Jak była już potrzeba się nazywać to zaczęliśmy nazwy szukać. Wpadł mi w ręce cytat z Księgi Sędziów – zaglądałem wcześniej do Pisma Św., ale pierwszy raz trafiłem na te słowa (Sdz 12,14): „Po nim sprawował rządy nad Izraelem Abdon, syn Hillela z Pireatonu. Miał on czterdziestu synów i trzydziestu wnuków, którzy jeździli na siedemdziesięciu oślętach”. Pomyślałem „palec boży”, zaznaczyłem i poszedłem na próbę powiedzieć chłopakom – miny mieli nietęgie, ale sami sobie winni lenie, bo nikt oprócz mnie propozycji nazwy nie przyniósł. Sam nie byłem pewien czy ten cytat nadaje się na nazwę – długi, dużo trudnych wyrazów, liczb, ale historia potoczyła się tak, że nazwa została i chyba pozostanie do końca. Nazwa chwyciła i okazało się, że byłem niezłym marketingowcem, chociaż nic o tym nie wiedziałem – nazwy nie da się zapamiętać słysząc ją pierwszy raz, ale trudno nie skojarzyć słysząc po raz kolejny. Dziś znaczy dla nas tyle co błogosławieństwo. Wytłumaczył nam to kolega: męscy potomkowie dla Izraelitów byli znakiem bożego błogosławieństwa. Abdon był błogosławiony – miał 40 synów, a oni jeszcze kolejnych potomków i błogosławieństwo materialne – osiołki. Nazwa ma dla nas wymiar symboliczny – pragniemy, aby Bóg nam błogosławił – chcemy być otwarci, na Jego wolę, dobrą wole dla nas – innej Bóg nie ma i chcemy ogłaszać na wszystkie strony świata, że Bóg kocha człowieka, że chce jego dobra i pragnie jego przyjaźni, a tym, którzy Go szukają błogosławi, daje wszystko w obfitości! Amen"
[-Robert Ruszczak]

"40 i 30 na 70" [fot. independent.pl]

W tym roku mija 10 rok działalności. I z tej okazji, jak muzycy sami piszą: "Cynowego Jubileuszu", wydali nową płytę. Niestety, najnowszych piosenek (poza jednym wyjątkiem: "Nocka na niebie") nie znam, a do Wrocławia mam dość daleko. Jednak na podstawie dostępnych informacji, płyta "Głowa na pół" utrzymana jest w swoistym kolażu akustycznego folku z wieloma gatunkami muzyki - łatworozpoznawalnej, z charakterystycznym brzmieniem akordeonu Roberta Ruszczaka, lidera zespołu (autora tekstów i melodii większości piosenek). Niemal wszystkie piosenki, które prezentuję, są stare (jeśli tylko pojawią się nowe nagrania - wymienię). Nie zmienia to faktu, że wszystkie piosenki "40 i 30 na 70" słucha się wyśmienicie niemal w każdych warunkach, o dowolnej porze dnia i nocy. Zespół wart jest bliższego poznania!


CD "Głowa na pół" [październik 2009]:
01. Głowa na pół (sł. i muz. R. Ruszczak) 3:37
02.Woda i dzban/Kiedyś znów bedę z Tobą (sł. i muz. R. Ruszczak) 4:33
03. Za wolność [pamięci ks. Jerzego] (sł. i muz. R. Ruszczak)3:08
04. Psalm 6 (sł. i muz. M. Oleksy) 1:58
05. Na życie i śmierć (sł. i muz. R. Ruszczak) 3:09
06. Co mi się śni (sł. i muz. R. Ruszczak) 3:01
07.Chciałbym być tam (sł. i muz. R. Ruszczak) 5:05
08. Woda i dzban/Wierzysz w to? (sł. i muz. R. Ruszczak) 4:00
09. Przenikasz i znasz mnie (sł. na podst. Ps 139, muz. R. Ruszczak) 4:00
10. Życie to nie zabawa (sł. i muz. R. Ruszczak) 4:25
11. Skrzydła (sł. i muz. M. Oleksy) 3:57
12. Nocka na niebie (sł. i muz. R. Ruszczak) 4:34
13. Dziurawe kieszenie (sł. i muz. R. Ruszczak) 3:53
BONUS TRACK
14. Gd ja sobie uważuję (sł. i muz. R. Ruszczak) 3:58
W nagraniu udział wzięli
"czterdziestu":
Artur Bednarski - instrumenty perkusyjne
Marek Bryłka - gitara basowa
Łukasz Damurski - instrumenty perkusyjne
Marcin Oleksy - śpiew, gitara klasyczna
Andrzej Ruszczak - śpiew, gitara akustyczna i solowa
Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, sopiłki, cymbałki
gość: Jacek Ryszewski - gitara, mandolina [14]
Płytę nagrano w studio ECHO w Św. Katarzynie [luty-sierpień 2009]
Realizacja nagrań, mix, mastering: Maciej Prokopowicz
Realizacja nagrań: Paweł Zając [3,13,14]
Produkcja nagrań: Maciej Prokopowicz, "czterdziestu"
Projekt okładki i skład: Monika Moderska
Wydawca: CULTURARTE

Najbliższy występ na żywo:



[1]demo"Dwie drogi" [marzec 2001]
[2] CD/MC "Gdzie jesteś?" [grudzień 2001]
[3] CD "Jest takie miejsce" [lipiec 2003]
[4] CD"Nowa rzeczywistość" [czerwiec 2005]
[5] CD"Koncertowo" [grudzień 2006]
[6] CD "Głowa na pół" [październik 2009]







1/"Dla Ciebie" (sł. i muz. Andrzej Ruszczak) - 2005 [4]




2/ "Pan daje sny (Rastafarianty)" (sł. i muz. Robert Ruszczak) - 2005 [4]




3/ "Piosenka o miłości" (sł. i muz. Robert Ruszczak) - 2001 [2]




4/ "Wiem jesteś" (sł. i muz. Robert Ruszczak) - 2001 [2]




5/ "Łaska Twoja Panie" (sł. Robert Ruszczak, muz. 40i30na70) - 2003 [3]




6/ "Najlepsze życzenia" (sł. i muz. Robert Ruszczak) - 2005 [4]




7/ "Spacer(ek)" (sł. i muz. Marcin Oleksy) - 2001 [2]




8/ "Nocka na niebie" (sł. i muz. Robert Ruszczak) - 2009 [6]




Postscriptum
"Od kilku lat z uporem maniaka pytam, czy jest w Polsce ktoś, kto odważyłby się drogą logicznych rozumowań wytłumaczyć nieoczekiwane nawrócenia na katolicyzm: Tomka Budzyńskiego (lidera punkowej Siekiery i Armii), Darka Malejonka (Houk, Izrael, Moskwa, Armia), Piotra Żyżelewicza (Voo Voo, Armia), Grzegorza „Dzikiego” (przez lata związanego z Armią i środowiskiem anarchistycznym), Roberta Friedricha „Litzy” (gitarzysty Acid Drinkers, Flapjacka), Darka „Brzóski” Brzóskiewicza (happenera gdańskiej formacji Totart i autora postabsurdalnych haiku), Marcina Pospieszalskiego (świetnego jazzowego basisty), Joszki Brody (góralskiego muzyka z Istebnej), Roberta Tekieli (redaktora skandalizującego niegdyś „bruLionu”) czy Tomka Goehsa (heavymetalowego perkusisty)? Pytam, ale nie otrzymuję odpowiedzi."
[-Marcin Jakimowicz]
To właśnie pod wpływem świadectw nawrócenia wyżej wymienionych muzyków, w 1999 r. powstał zespół "30 i 40 na 70". Do tego tematu jeszcze kiedyś wrócę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz